ČLÁNKY

Vzniká tu další zajímavý počin v oblasti kyberbezpečnosti, který má ambice vyrůst v globálního hráče, říká o GoodAccess mentor Karel Obluk

 

To, že je mentoring o vzájemném obohacování a spolupráci, bylo znát i při rozhovoru s Michalem Čížkem, spoluzakladatelem a CEO startupu GoodAccess, a Karlem Oblukem, Partnerem ve fondu Evolution Equity Partners, který pomáhá rozvíjejícím se firmám nejen investicí, ale i radou a zkušenostmi. „Za mě je to zajímavá možnost, jak se mohou čeští podnikatelé dostat k informacím, ke kterým by se dostávali hůře, protože zdejší ekosystém není ještě tak provázaný a vyspělý, aby bylo úplně jasné, za kým si jít pro radu, kdo by byl nejen schopný, ale i ochotný poradit,“ říká o Ment2Grow Karel Obluk. 

Ústecká firma GoodAccess, která na sebe upozornila celosvětově ojedinělým přístupem k VPN v cloudu, kterou nabízí zdarma a bez sběru dat, v červnu vyhrála soutěž Ynovate StartUp Challenge a postoupila do evropského finále EU Startup Champions League, které proběhne 11. října. Je vidět, že směr, kterým se tým Michala Čížka vydal, je správný, a my držíme palce.

Michale, co jste si od přihlášení do Ment2Grow sliboval? Kam jste chtěli GoodAccess posunout? 

Těšil jsem se na propojení s Karlem jako mentorem a na pohled „out of Czech Republic“ na investiční svět, protože máme globální produkt a zvenku to může vypadat jinak. Potřeboval jsem vidět možnosti. Dále jsem na Ment2Grow dostal doporučení, od jednoho z alumni programu, v souvislosti s velmi dobrým networkingem.

Pokud se nemýlím, už jste se předtím účastnili jiného mentoringového programu. Proč jste se rozhodli pro další a v čem byl Ment2Grow jiný, přínosný?

To asi myslíte program PLATINN, v rámci kterého jsme měli k dispozici konzultanta z Jihomoravského inovačního centra. Bylo to hodně jiné. Vedle toho, že Ment2Grow probíhalo kvůli covidu částečně na dálku, v předchozím programu jsme měli možnost mluvit jen s jedním člověkem, zatímco v Ment2Grow bylo mnoho pohledů a také skvělí hosté.

Karle, co motivovalo Vás se do programu zapojit v roli mentora?

Zeptal se mě Pavel Přikryl, jestli bych se nechtěl zapojit. Mojí motivací je primárně pomoct. Pokud si někdo myslí, že mu mé názory a zkušenosti pomohou, rád se o ně ve volných chvílích podělím. Program je zajímavý, na pěkném místě, v inspirativních prostorách Opera… Účastnil jsem se i loni a dávalo mi to smysl, zpětná vazba byla veskrze pozitivní.

Dříve jste pomohl vybudovat např. AVG Technologies (dnešní Avast). Čím Vás zaujal GoodAccess, jehož cílem od počátku je vytvořit globální produkt s ambicemi podobnými Avastu či Esetu?

Můj zájem neovlivnila ani tak má historie v AVG. Náš fond investuje do firem zaměřených na počítačovou bezpečnost, takže hledáme různé příležitosti. V Ment2Grow nebo v DoToho! (další z mentoringových programů Opera, pozn. red.)jsou firmy v ranější fázi, než ty, se kterými máme investiční zkušenost, ale zaujalo mě, že tu vzniká další zajímavý počin v oblasti kyberbezpečnosti, který má ambice vyrůst v globálního hráče. Z technologického hlediska na to určitě má. Takže pokud jsem schopný GoodAccess pomoci s růstem, je to fajn.

Plánujete se do programu zapojit i v příštím běhu, a podpořit tak další startupy? 

Když bude zájem, tak určitě.

Michale, na začátku června jste s GoodAccess vyhráli v soutěži Ynovate StartUp Challenge (11. října se tak účastníte evropského finále EU Startup Champions League). Přiblížil byste tento úspěch? Co obnáší příprava na finále?

Jde o to odprezentovat firmu v osmi minutách, takže jsem si xkrát dokola opakoval svůj pitch, předtím v češtině, teď to bude v angličtině. Je složité v jedné větě říct vše a nic navíc. Věřím, že nám evropské kolo více otevře dveře k západním investorům, které jsem doteď mohl potkat jen online, což není ono. Jsem za tuto příležitost moc vděčný a udělám pro to maximum.

Máte zákazníky z více jak 120 zemí světa (přes 1000 menších a středních firem) a aktuálně se soustředíte třeba na Ameriku. Bylo i toto téma, které jste s Karlem při mentoringu řešili? Vzhledem k tomu, že Karel se v Americe pohybuje, mohla být diskuse určitě velmi přínosná.

Od začátku jsme měli globální ambice, protože jsme byli na trhu poměrně brzy. Zaměřili jsme se na první probouzející se vlaštovky, jejichž potřeby dokázalo ukojit naše řešení, a soustředili jsme se na to, aby našly právě nás. Šli jsme do toho kobercově. Speciálně od roku 2020 se to potkalo s covidovou situací – i malé firmy začaly mít potřeby jako ty větší. Zatím se na rozložení našich zákazníků potvrdilo i rozložení světa, VPN, cloud a podobná témata se aktuálně nejvíce řeší právě v USA a Velké Británii, kde už máme více než 50 % zákazníků.  Anglosaský svět udává směr a tam jde z naší strany teď nejvíce energie. Pobočku aktuálně řešíme podle rozpočtu. Dokonce naše diskuze s Karlem ovlivnila mé rodinné plány, kdy jsme se chtěli jet podívat do Kalifornie, a nakonec jsem se rozhodli pro Boston.

Jedním z přínosů mentoringu je i vzájemné obohacení. Vnímáte, že jste se inspirovali a obohacovali oboustranně?

Karel: Určitě. Pro mě práce se startupy a mentoring tady i kdekoliv jinde jsou zajímavé. A vlastně i pozice investora. Neuvěřitelně mě to nabíjí. Můžu si povídat s lidmi, kteří mají úspěch ještě před sebou, mají velkou touhu uspět a přicházejí s novými myšlenkami. I mě to hodně posouvá.

Michal: Velmi si toho vážím. Co jsem se zatím stihl na zdejším VC trhu rozkoukat, ještě bych to ideálně stonásobil. Je tu mnoho know-how, jak na investice seed kol, ale chybí know-how o tom, co s firmou dál, a to zrovna Karel přináší.

Vaše firma sídlí v Ústí nad Labem, do Prahy jen občas dojíždíte. V jaké míře jste se účastnil M2G akcí, které probíhaly offline v Operu?

Mám tři děti, jedno z nich čerstvě, a také firmu, která vyžaduje dost pozornosti, takže jsem si musel hodně vybírat. Ale vedle většiny online akcí, jsem se zvládl zúčastnit asi čtyř offline setkání a myslím, že jsem to trefil – tam, kde jsem měl být, jsem byl.

Jak byste Ment2Grow zpětně celkově zhodnotili a jak jej vnímáte? Co Vám partnerství dále přineslo? 

Michal: Na začátku jsem si nebyl jistý, jak se nám podaří oddělit mentoring od debat o možných investicích, ale ten strach zmizel hned při prvním hovoru, kdy jsem se plně otevřel, na nic jsem si nehrál a řekl, jak na tom firma opravdu je. Karel mi dal rady i bez toho, že bychom se vyloženě bavili o spolupráci v souvislosti s investicemi.

Líbí se mi záměr opravdu pomoct. Za mě je Ment2Grow platforma, kde se člověk může poradit napříč různými obory a také se podělit s ostatními o své zkušenosti. Jen mi chybělo trochu více know-how z inbound marketingu pro SaaS.

Karel: Za mě je to zajímavá možnost, jak se mohou čeští podnikatelé dostat k informacím, ke kterým by se dostávali hůře, protože zdejší ekosystém není ještě tak provázaný a vyspělý, aby bylo úplně jasné, za kým si jít pro radu, kdo by byl nejen schopný, ale i ochotný poradit. Většinou se jedná o menší investory, kteří se dívají na to, jak se jim pomoc co nejdříve vrátí, nebo o lidi, kteří mají hodně jiné práce a nemají moc prostoru. A právě tuto skvělou ekosystémovou spojku Ment2Grow buduje.

Michal: To můžu potvrdit nejen na základě spolupráce s Karlem. Z lidí kolem Opera a dalších hostů pozvaných do Ment2Grow jsem měl pocit, že opravdu chtějí nezištně pomáhat a další případná spolupráce není jejich primární motivací. To velice oceňuji, protože se setkávám s lidmi, kteří říkají, že pomůžou, ale hned si počítají procenta.

 

Autor: Tereza Bartošková

V dnešním díle Growcastu jsme se podívali na téma segmenty – aneb jak si je správně vybrat a jak podle toho nastavit organizaci a procesy? Dozvíte se také, jaké jsou

Jak jsme na tom v porovnání s ostatními evropskými zeměmi, jak je na tom Evropa v globálním kontextu a co se musí změnit pro to, aby se Česko stalo startupovým