ČLÁNKY

Vojtěch Dlouhý: I founders občas potřebují obejmout

Ačkoliv se o virtuálních asistentech (chatbotech a voicebotech) v posledních letech hodně mluví, jen málokdo je skutečně umí dělat a rozumí jim. To není případ pardubického startupu Feedyou a jeho zakladatele Vojtěcha Dlouhého, který s nimi dobývá Evropu a usnadňuje firmám vstup do světa automatizované komunikace. Vojta a jeho mentor Jan Přerovský, který má zkušenosti např. z Brand Embassy, startupu Yieldigo nebo top managementu Microsoftu, promluvili o spolupráci v rámci Ment2Grow, sdílení starostí a přátelství. „I po skončení programu se pořád potkáváme. Stále mě to baví,“říká Jan.

Vojto, s Feedyou pomáháte firmám automatizovat opakující se komunikace a procesy. Vaše chatboty a voiceboty využívají firmy ve 30 zemích v Evropě i mimo ni. V jiném rozhovoru jsi zmínil, že pro rok 2022 plánuješ dosud největší investici do produktu a chceš dále expandovat do regionů CEE & DACH (střední a východní Evropa, Německo, Rakousko a Švýcarsko, pozn. red.). Bylo právě tohle primárním bodem, který jsi chtěl v rámci Ment2Grow řešit?

Ano, drtivá většina našich sezení byla o tom, jak nastavit obchodní organizaci, vybrat správné talenty, nastavit partnerský sales a hodně jsme se bavili i o růstu firmy díky investicím a akvizicím, protože to je také cesta, jak firmu škálovat.

V rámci M2G jsi vyrazil na Business trip do Londýna, který probíhal ve spolupráci s British Embassy. Co jsi během této návštěvy podnikl a v čem pro tebe byla přínosem?

Těch věcí byla hromada. V Londýně jsem i nějakou dobu žil a pracoval, ale pro cizí firmu. V první řadě se jednalo o tamní kulturu – při workshopech jsme řešili, jaké jsou nuance při zakládání firmy ve střední Evropě a UK, jak tam prodávat, jestli je lepší vést firmu z Prahy, nebo mít lidi i přímo tam, jak je případně nabírat, jaké formální náležitosti souvisí s hledáním tamního investora atd. Zúčastnilo se 15–20 startupistů a s většinou jsem doteď v kontaktu, vyměňujeme si zkušenosti, a to je velmi přínosné. Navíc jsem se při workshopech setkal s lidmi, kteří v UK deset let a více pracují, takže jsem měl větší možnost nahlédnout do skutečné praxe, která se může od teorie mnohdy lišit.

A máš ještě nějaký highlight z programu, který bys rád zmínil? 

Největším highlightem je určitě spolupráce s Honzou. Druhou největší hodnotou byl zmiňovaný trip do UK a potom série webinářů zaměřených na to, jak dělat B2B enterprise sales a marketing. Moje největší očekávání od programu byla určitě naplněna.

Jane, ty už nějaké zkušenosti s mentoringem máš. Co tě motivovalo k tomu se zapojit konkrétně do Ment2Grow?

Baví mě to, to byla hlavní motivace. A fandím lidem, kteří do toho dají kus svého života – čas, peníze a hlavně energii. Věří sami sobě i lidem okolo. Rád si najdu při práci na mentoring čas a pomůžu jim. Rád potkávám lidi, jako je Vojta.

Působíš i v programu DoToho!. Jak bys oba programy z pozice mentora zhodnotil? 

Přijdou mi hodně podobné, diskuze je v zásadě stejná. V DoToho! se jedná spíše o firmy, které řeší nějaký problém a nemají úplně globální ambice. Startupy v Ment2Grow od začátku říkaly „fajn, tady je moje domácí hřiště, ale já chci být hlavně venku“.

A chtěl by ses v budoucnu opět zapojit jako mentor? 

Jasně, když se najde vhodný kandidát na mého menteeho, tak určitě.

Když vás Riva propojila a zjistili jste, kdo bude vaším menteem/mentorem na dalších pár měsíců, dávalo vám propojení ihned smysl a byl to tzv. „love match“ od první chvíle, nebo jste o výběru executive boardu pochybovali? Jak to dopadlo?

Jan: Při prvním setkání jsme měli match hned. Ale už podle fotky, webu apod. se mi Vojta líbil.

Vojtěch: Já se přiznám, že v momentě, kdy nás Riva propojila, jsem nebyl moc nadšený, protože jsem jako první viděl na Honzově LinkedInu YourPass a přesto, že klukům  fandím a je to super startup, jsem věděl, že momentálně pomůže Feedyou spíše  ostřílený businessman s dlouholetou zkušeností. Ale šlo spíše o mou povrchní (ne)znalost. Riva mi říkala, ať dám téhle spolupráci šanci. Děkuju jí, že mě pošťouchla, měla pravdu. Od první schůzky s Honzou to bylo super. Potkávali jsme se pravidelně a potom i operativně – měl jsem ho jako byznys přítele na telefonu.

Honzo, v minulosti jsi působil ve startupu Brand Embassy a na první pohled se zdá, že zde může být s Feedyou jistá podobnost. Vzpomněl sis při mentoringu na některé situace z BE, které jsi Vojtovi sdílel a mohly jeho startupu pomoci?

Určitě, 80 % z toho, co probíráme, jsme v Brand Embassy řešili, ať už expanzi do zahraničí, jak přesvědčit zákazníka nebo investora, jak nabírat správné lidi nebo stavět týmy… Samozřejmě se nejedná o sdílení zkušeností jen z BE. A rozhodně to není one way, že bych jen mentoroval a rozdával moudra, ale je tam přínos i z druhé strany. Třeba jsme si povídali o investorech a našich zkušenostech s nimi.

Čím tě Vojtův startup zaujal? 

Zaujal mě Vojtovým drivem. Ve finále je jedno, o jaký produkt se jedná, jde o to, kam ho chce Vojta dostat. Vůbec jsme neřešili funkcionalitu produktu, technologie apod., ale byznys a HR stránku firmy.

Proč byste Ment2Grow doporučili startupům, případně mentorům? 

Vojtěch: V první řadě bych ho doporučil každému founderovi, speciálně technologickým B2B startupům. Program jako celek, jak se to prolínalo od byznysu přes marketing po networking, je komplexní a každý si z něj vytáhne, co potřebuje. A je otázkou, zda bych se bez Ment2Grow k Honzovi vůbec dostal, určitě ne tak intenzivně. Po nějaké době se z nás stali přátelé.

Jan: Mimochodem, já třeba ani nevím, že Ment2Grow skončilo (smích), my se pořád potkáváme. Stále mě to baví.

Vojtěch: Mě to baví taky, třeba teď budeme mít další session. Taky je fajn vidět, že ani u druhých to není jen o hezkých článcích ve Forbesu apod., denně řešíš i věci, které tě nebaví, často jsou těžké, obzvlášť v posledních třech letech, kdy procházíme jednou krizí za druhou…

Jan: Sdílená starost je menší starost. Byť si to nakonec člověk musí vyřešit a vyžrat sám, může si o tom popovídat, zjistit, že je tu někdo, kdo si tím prošel, že to není až taková tragédie, jsou z toho cesty ven a je to normální.

Vojtěch: Je to super, protože být founderem je hrozně osamocená práce. Já bych často chtěl obejmout (smích), ale nejde to, já musím být ten, co se musí tvářit v pohodě. Takhle se můžu svěřit někomu externímu. Takže ano, občas i founders potřebují obejmout. 🙂

Jan: To je pravda. 🙂 Nutno říct, že za mě mají firmy s jedním founderem ještě větší obdiv, než když jsou třeba dva, nebo tři. Ti se vždycky můžou podpořit, doplnit, jeden táhne druhého a naopak. Jeden člověk toho má na talíři hodně.

 

Autor: Tereza Bartošková

Pro startupy v B2B segmentu je mnohdy těžké rozšířit síť partnerů, klientů a investorů a dostat svůj produkt do světa. S tím jim pomáhá mentoringový program Ment2Grow, který má za

In the third episode of Growcast we focus on the topic of lead generation and discuss its various aspects with founders of two successful businesses – Matthijs Welle from Mews

en_USEnglish