ČLÁNKY

Vojtěch Dlouhý: I founders občas potřebují obejmout

Ačkoliv se o virtuálních asistentech (chatbotech a voicebotech) v posledních letech hodně mluví, jen málokdo je skutečně umí dělat a rozumí jim. To není případ pardubického startupu Feedyou a jeho zakladatele Vojtěcha Dlouhého, který s nimi dobývá Evropu a usnadňuje firmám vstup do světa automatizované komunikace. Vojta a jeho mentor Jan Přerovský, který má zkušenosti např. z Brand Embassy, startupu Yieldigo nebo top managementu Microsoftu, promluvili o spolupráci v rámci Ment2Grow, sdílení starostí a přátelství. „I po skončení programu se pořád potkáváme. Stále mě to baví,“říká Jan.

Vojto, s Feedyou pomáháte firmám automatizovat opakující se komunikace a procesy. Vaše chatboty a voiceboty využívají firmy ve 30 zemích v Evropě i mimo ni. V jiném rozhovoru jsi zmínil, že pro rok 2022 plánuješ dosud největší investici do produktu a chceš dále expandovat do regionů CEE & DACH (střední a východní Evropa, Německo, Rakousko a Švýcarsko, pozn. red.). Bylo právě tohle primárním bodem, který jsi chtěl v rámci Ment2Grow řešit?

Ano, drtivá většina našich sezení byla o tom, jak nastavit obchodní organizaci, vybrat správné talenty, nastavit partnerský sales a hodně jsme se bavili i o růstu firmy díky investicím a akvizicím, protože to je také cesta, jak firmu škálovat.

V rámci M2G jsi vyrazil na Business trip do Londýna, který probíhal ve spolupráci s British Embassy. Co jsi během této návštěvy podnikl a v čem pro tebe byla přínosem?

Těch věcí byla hromada. V Londýně jsem i nějakou dobu žil a pracoval, ale pro cizí firmu. V první řadě se jednalo o tamní kulturu – při workshopech jsme řešili, jaké jsou nuance při zakládání firmy ve střední Evropě a UK, jak tam prodávat, jestli je lepší vést firmu z Prahy, nebo mít lidi i přímo tam, jak je případně nabírat, jaké formální náležitosti souvisí s hledáním tamního investora atd. Zúčastnilo se 15–20 startupistů a s většinou jsem doteď v kontaktu, vyměňujeme si zkušenosti, a to je velmi přínosné. Navíc jsem se při workshopech setkal s lidmi, kteří v UK deset let a více pracují, takže jsem měl větší možnost nahlédnout do skutečné praxe, která se může od teorie mnohdy lišit.

A máš ještě nějaký highlight z programu, který bys rád zmínil? 

Největším highlightem je určitě spolupráce s Honzou. Druhou největší hodnotou byl zmiňovaný trip do UK a potom série webinářů zaměřených na to, jak dělat B2B enterprise sales a marketing. Moje největší očekávání od programu byla určitě naplněna.

Jane, ty už nějaké zkušenosti s mentoringem máš. Co tě motivovalo k tomu se zapojit konkrétně do Ment2Grow?

Baví mě to, to byla hlavní motivace. A fandím lidem, kteří do toho dají kus svého života – čas, peníze a hlavně energii. Věří sami sobě i lidem okolo. Rád si najdu při práci na mentoring čas a pomůžu jim. Rád potkávám lidi, jako je Vojta.

Působíš i v programu DoToho!. Jak bys oba programy z pozice mentora zhodnotil? 

Přijdou mi hodně podobné, diskuze je v zásadě stejná. V DoToho! se jedná spíše o firmy, které řeší nějaký problém a nemají úplně globální ambice. Startupy v Ment2Grow od začátku říkaly „fajn, tady je moje domácí hřiště, ale já chci být hlavně venku“.

A chtěl by ses v budoucnu opět zapojit jako mentor? 

Jasně, když se najde vhodný kandidát na mého menteeho, tak určitě.

Když vás Riva propojila a zjistili jste, kdo bude vaším menteem/mentorem na dalších pár měsíců, dávalo vám propojení ihned smysl a byl to tzv. „love match“ od první chvíle, nebo jste o výběru executive boardu pochybovali? Jak to dopadlo?

Jan: Při prvním setkání jsme měli match hned. Ale už podle fotky, webu apod. se mi Vojta líbil.

Vojtěch: Já se přiznám, že v momentě, kdy nás Riva propojila, jsem nebyl moc nadšený, protože jsem jako první viděl na Honzově LinkedInu YourPass a přesto, že klukům  fandím a je to super startup, jsem věděl, že momentálně pomůže Feedyou spíše  ostřílený businessman s dlouholetou zkušeností. Ale šlo spíše o mou povrchní (ne)znalost. Riva mi říkala, ať dám téhle spolupráci šanci. Děkuju jí, že mě pošťouchla, měla pravdu. Od první schůzky s Honzou to bylo super. Potkávali jsme se pravidelně a potom i operativně – měl jsem ho jako byznys přítele na telefonu.

Honzo, v minulosti jsi působil ve startupu Brand Embassy a na první pohled se zdá, že zde může být s Feedyou jistá podobnost. Vzpomněl sis při mentoringu na některé situace z BE, které jsi Vojtovi sdílel a mohly jeho startupu pomoci?

Určitě, 80 % z toho, co probíráme, jsme v Brand Embassy řešili, ať už expanzi do zahraničí, jak přesvědčit zákazníka nebo investora, jak nabírat správné lidi nebo stavět týmy… Samozřejmě se nejedná o sdílení zkušeností jen z BE. A rozhodně to není one way, že bych jen mentoroval a rozdával moudra, ale je tam přínos i z druhé strany. Třeba jsme si povídali o investorech a našich zkušenostech s nimi.

Čím tě Vojtův startup zaujal? 

Zaujal mě Vojtovým drivem. Ve finále je jedno, o jaký produkt se jedná, jde o to, kam ho chce Vojta dostat. Vůbec jsme neřešili funkcionalitu produktu, technologie apod., ale byznys a HR stránku firmy.

Proč byste Ment2Grow doporučili startupům, případně mentorům? 

Vojtěch: V první řadě bych ho doporučil každému founderovi, speciálně technologickým B2B startupům. Program jako celek, jak se to prolínalo od byznysu přes marketing po networking, je komplexní a každý si z něj vytáhne, co potřebuje. A je otázkou, zda bych se bez Ment2Grow k Honzovi vůbec dostal, určitě ne tak intenzivně. Po nějaké době se z nás stali přátelé.

Jan: Mimochodem, já třeba ani nevím, že Ment2Grow skončilo (smích), my se pořád potkáváme. Stále mě to baví.

Vojtěch: Mě to baví taky, třeba teď budeme mít další session. Taky je fajn vidět, že ani u druhých to není jen o hezkých článcích ve Forbesu apod., denně řešíš i věci, které tě nebaví, často jsou těžké, obzvlášť v posledních třech letech, kdy procházíme jednou krizí za druhou…

Jan: Sdílená starost je menší starost. Byť si to nakonec člověk musí vyřešit a vyžrat sám, může si o tom popovídat, zjistit, že je tu někdo, kdo si tím prošel, že to není až taková tragédie, jsou z toho cesty ven a je to normální.

Vojtěch: Je to super, protože být founderem je hrozně osamocená práce. Já bych často chtěl obejmout (smích), ale nejde to, já musím být ten, co se musí tvářit v pohodě. Takhle se můžu svěřit někomu externímu. Takže ano, občas i founders potřebují obejmout. 🙂

Jan: To je pravda. 🙂 Nutno říct, že za mě mají firmy s jedním founderem ještě větší obdiv, než když jsou třeba dva, nebo tři. Ti se vždycky můžou podpořit, doplnit, jeden táhne druhého a naopak. Jeden člověk toho má na talíři hodně.

 

Autor: Tereza Bartošková

V dnešním díle Growcastu se věnujeme metrikám. Dozvíte se, co a proč je ve startupu důležité měřit, jaké jsou hlavní metriky v prodeji i co je North Star Metric a

  To, že je mentoring o vzájemném obohacování a spolupráci, bylo znát i při rozhovoru s Michalem Čížkem, spoluzakladatelem a CEO startupu GoodAccess, a Karlem Oblukem, Partnerem ve fondu Evolution