ČLÁNKY

Riva Karo a Jiří Nováček: Akcelerační programy jako katalyzátor úspěchu?

Co trápí české startupy, jak jim s tím mohou pomoci akcelerátory, inkubátory a další programy? Podle čeho si správný akcelerátor vybrat? Co startup v akcelerátoru čeká a kam ho to posune? Nejen o tom v Growcastu mluvila Riva Karo, šéfka akceleračního programu Ment2Grow, který má jen do konce září otevřené přihlášky do šestého ročníku, do kterého se můžete přihlásit zde, a Jirka Nováček ze startupu Client.io, který sdílel své zkušenosti s programem.

Co jsou aktuální problémy, které trápí české startupy? 

Riva: Vzala bych to ze dvou úhlů pohledu, respektive kanálů. Nemůžu nezmínit naše kamarády z Czech Founders, kteří jednou za čas dělají průzkum mezi českými a slovenskými startupy a zjišťují, co je trápí, s čím potřebují pomoct. Z průzkumu vyplynulo, že hlavními tématy, které aktuálně startupy řeší a které je pálí, jsou sales a business development, product development a management. Tyto věci samozřejmě dále souvisí s dalšími klacky, které pod jejich nohama přibývají – např. nedostatečná podpora státu. Tou se zabývá právě komunita Czech Founders, která se snaží měnit legislativu, aby měly startupy lepší podmínky pro to se rozvíjet. Další palčivý problém je spojený s fundraisingem, protože to, co často startupům k rychlejšímu rozvoji chybí, je dostatečný počáteční kapitál.

Potvrzuje se to i z praktického úhlu pohledu. Startupy, se kterými se setkáváme v Ment2Grow, nejčastěji přichází s tím, že potřebují nastavit sales procesy.

Jirko, ty jsi startupista už nějakou dobu, a to nejen v Client.io. Co je těmi největšími problémy českých startupů z tvého pohledu? 

Souhlasil bych s Rivou a se zmíněným průzkumem. Myslím, že sales a marketing jsou obvykle slabší stránkou většiny startupových firem v Česku. Jsme dobří na to udělat skvělé produkty, které skvěle fungují, ale neumíme je prodat a získat si trh. Kdežto startupová scéna v USA mi naopak přijde význačná tím, že aniž by všechny features, které firmy proklamují na svých webech, měly, umí je prodávat a dostávají se na dobrá čísla bez úplně funkčního produktu.

Jak s tímhle můžou akcelerátory, případně inkubátory pomoct? 

R: Těch způsobů je spousta. Tady se můžeme bavit o tom, na základě čeho si chce startup vybrat, do kterého akcelerátoru či inkubátoru se přihlásí. Větví, podle čeho se rozhodnout, je víc. Primárním kritériem, podle kterého je dobré se rozhodovat, je to, zda se chceš přihlásit do akcelerátoru nebo inkubátoru u nás, nebo v zahraničí. Dále tam hraje roli to, zda si program bere equitu za účast, nebo jestli se tam platí případně nějaký poplatek. A tou asi úplně nejzásadnější věcí je rozhodování podle cíle a očekávání, podle toho, s čím potřebuji pomoct.

Jirko, jaká byla tvá cesta do Ment2Grow? Co tě vedlo k tomu se do programu přihlásit a v jaké fázi se firma nachází dnes?

Nejdříve bych představil Client.io. Jsme softwarová firma, vyrábíme produkty pro vývojáře, kteří je následně používají v koncových aplikacích, které dělají pro své zákazníky. Máme dva produkty. JoinJS, produkt, který je, řekněme, dospělý, máme tam přes tisícovku klientů, mezi nimi několik Fortune 500 firem. Je hodně niche – jako leadeři jsme se tam stali náhodou (smích). Zakladatel David byl u začátku zrodu tohoto odvětví, kdy se přesouvaly workflow automation systémy desktopových aplikací do browserů a bylo potřeba udělat diagramovací knihovnu pro web. A to je JoinJS. Byl to jeden z prvních hráčů, dobrý český produkt, takže se uchytil a nezištně rostl, a my tak jsme jedním z globálních leaderů.

Druhým produktem je Appmixer, který mám teď primárně na starost já. Když jsem do Client.io přišel, byl jsem prvním sales člověkem. Předtím to řešil CEO David. JoinJS má obchodně na starost Alexis (Manach, pozn. red.), který např. spoluzaložil Bezrealitky. Mým cílem je z Appmixeru, white label integrační platformy, udělat globálního leadera. Zajistit exponenciální růst u Appmixeru není tak lehké, jak se zdá, jelikož je to teď hodně konkurenční prostředí. Proto jsem se přihlásil do Ment2Grow. Vždy jsem rád spolupracoval s mentory, někým seniornějším, a zároveň se startupy, u kterých se neočekávají sales experti, spíše lidé, kteří jsou produktoví. Do Ment2Grow jsem šel i proto, že máte hodně přesvědčivý board se známými tvářemi, jako např. Vítek Horký. Těšil jsem se, kdo všechno mi bude radit.

Konkrétně jsem hledal člověka, který byl ideálně u zrodu softwarové firmy, která vyrostla do větších rozměrů, za dobu, co v ní byl, nabrala 100, 1000 lidí, kteří si prošli cestu, na které jsme teď my.

Riva zmínila, že jsou otázky, které bych si měl na začátku položit, než si vyberu akcelerátor nebo inkubátor. A ty jsi zmínil, že záleží i na tom, kdo za daným akcelerátorem stojí. Jaké jsou další rozhodovací parametry, podle kterých poznám, že jde o dobrý akcelerátor?

R: Podle mě je důležité si říct, v jaké fázi cesty s tím startupem jsem, a vybírat si i podle toho. Existuje spousta programů, i v Česku se s nimi teď roztrhl pytel, ale mnohdy nejsou zacílené na vývojovou fázi. Takže se v tom programu sejdou lidi, kteří se včera vzbudili s tím, že chtějí založit startup, s člověkem, který startup má už čtyři roky a logicky je někde úplně jinde. V Ment2Grow se osvědčilo, že lidé, kteří jsou v podobné fázi, si dokáží předat mnohem víc mezi sebou a vytvořit silnou komunitu. A často k tomu ani nepotřebují experta.

A potom, jak jsem říkala, je důležitý ten problém, který chci řešit, očekávání, které mám. Existují programy, které jsou více o mentoringu, tam se přihlásím, protože chci mít advisora, který mě na mé cestě nějaký čas povede. Nebo jsou programy zaměřené na networking a získávání kontaktů. Což je jeden z hlavních stavebních kamenů našeho akcelerátoru – propojit startupy s jejich potenciálními klienty, partnery a investory, ke kterým by se jinak nedostaly, ať už v ČR, nebo v zahraničí.

I v Ment2Grow je ale důležitý mentoring. Jirko, jaká je tvá zkušenost? Co ti mentoring za dobu účasti v programu dal? 

Určitě bych to chtěl vynachválit a doporučit  všem, kteří o něčem podobném uvažují. Dostali jsme skvělé mentory. Co se týče mojí historické zkušenosti s mentoringem, vždycky jsem, i za mého dřívějšího působení v Lumitrixu, kde mě učil např. skvělý Libor Mertl, snažil mít kolem sebe lidi, kteří si prošli cestou, kam bych se chtěl dostat. V Ment2Grow jsem získal Natálii Zaharovou, která si prošla Productboardem a Apify, a Michala Mravinače.

Ment2Grow je extrémně praktický akcelerátor pro B2B startupy. Z jakého důvodu jste si zrovna tento formát vybrali? Proč jste nešli spíše tou akademickou cestou?

R: Do jisté míry je to jasné. Je to jako ve škole. Když si budeme jen vyprávět teoretické rady, jak na to, nemá to tak velkou přidanou hodnotu. Dává nám smysl, namísto toho, abychom vyhledávali teoretické experty, tvořit komunitu startupistů, kteří předávají know-how a sdílí svou cestu těm, kteří jsou 2–3 roky za nimi. A pak zapojovat experty, kteří ve startupech své znalosti opravdu praktikují, jako třeba SALESDOCk, HustáKomunikejšn, Mavericks Legal apod. To se osvědčilo jako skvělý způsob, jak se ty věci naučit.

I samotné vzdělávání u nás v programu probíhá trochu jinak. Naše workshopy jsou spíše diskuzní formáty, při kterých zkušení foundeři či experti vypráví o svých zkušenostech a účastníci dostávají příležitost se s nimi bavit o konkrétních tématech, která je trápí.

Jaké jsou další komponenty, ze kterých se programy běžně skládají?

R: Nemůžeme vynechat networking, který je za mě jedním z nejdůležitějších pilířů. Probíhá na mnoha úrovních, ať už mezi přihlášenými startupy, které u nás mají možnost být v dlouhodobějším kontaktu, jelikož ostatní akcelerátory jsou spíše krátkodobé a velmi intenzivní. Za osm měsíců si vybudují pevnější vztahy. Dále networking při eventech, kde mají možnost potkat své potenciální partnery, klienty či investory. V tom je velká síla nezávislých akceleračních programů, které mají mnohem širší bublinu, ve které se dá networkovat. Využití seznamu kontaktů, na které umíme zprostředkovat intro a nebo v neposlední řadě zahraniční pracovní cesty spojené s účastí na různých startupových konferencích/veletrzích.

Jirko, co bys teď po skončení programu potřeboval dál? Kam se chceš posouvat? 

Spolupracuji s mentory i nadále. S Natálií jsme se během těch osmi měsíců scházeli každý týden a stali se z nás i dobří přátelé. Jsme stále v kontaktu a když řeším něco konkrétního, kdykoliv se na ni můžu obrátit. S Michalem se potkávám jednou měsíčně. Je super mít názor člověka, který řídí velkou firmu…

Networking byl pro mě také důležitou součástí. Díky Ment2Grow a Operu jsem měl možnost se zúčastnit každý měsíc nabušených eventů, ať už live, nebo online.

Měl jsi prostor a chuť se v programu angažovat. Ne pro každého to ale platí, nenajde si na to tolik času. V souvislosti s tím mě, Rivo, napadá otázka, pro koho z firmy je program vhodný?

Ment2Grow je primárně určen pro foundery. Mentoring a další stěžejní aktivity jsou dělané přímo pro ně. Zároveň na to navazují aktivity (např. různé masterminds), které pořádáme i pro ostatní teamleadery, CMOs a další členy týmu.

Ještě bych se vrátil – jak si mají tedy foundeři vybrat? Doporučili byste ještě další programy? 

Existují tu různé programy, např. Google nebo CzechCrunch dělají program pro startupy, Czech Founders pořádají skvělé bootcampy. Málokdy je to ale zacílené na specifickou fázi startupu, stojí to na pilířích, které jsou pro všechny stejné a zároveň hodně jiné, podle toho, ve které fázi se firma nachází. Je potřeba si dobře prostudovat, zda odpovídám popisu na ideálního účastníka. To mi připomíná, že mi Jirka volal ještě předtím, než další ročník Ment2Grow začal, aby se na nějaké věci doptal. A to je pro obě strany skvělý přístup, protože je vidět, že má opravdu zájem se tomu věnovat.

J: Já bych ještě dodal StartupYard. Nebo moje alma mater VŠE má svůj akcelerační program xPORT, takže se dá do takového programu přihlásit i během studentských let. Já osobně jsem ani nehledal akcelerátory, ale potřeboval jsem mentora, a toho jsem v Ment2Grow dostal skvělého.

Ment2Grow má za sebou spoustu úspěšných ročníků, které vyprodukovaly hromadu startupů se zkušeností, takže je dobré se i zeptat na osobní doporučení. Startupová komunita si je velmi blízká…

Pro koho konkrétně je Ment2Grow určené? 

R: Je pro B2B startupy, které jsou ve specifické fázi vývoje, mají existující produkt a platící zákazníky, chtějí pomoct primárně s business developmentem, ať už v Česku, nebo v zahraničí. V souvislosti s tím jsme s Czech Founders letos vytvořili projekt na podporu zahraniční expanze – CoEx, seznam, na kterém najdete spojky na různé zahraniční trhy a který je k dispozici účastníkům Ment2Grow a taky komunitě z Czech Founders Forum. My na ně dokážeme zprostředkovat intro.

Na co se můžou foundeři v Ment2Grow těšit? 

Na skvělý network lidí, kteří mají spoustu zkušeností a dokáží předat obrovské know-how, ke kterému se jinak těžko dostává. Od září spouštíme přihlášky do šestého ročníku, kam je možné se přihlásit na webu www.ment2grow.com a já už se teď těším na nový batch!

 

Autor: Tereza Bartošková

Každou firmu dělají lidé – ani ten nejlepší produkt se sám nenaprogramuje, neprodá a neoservisuje. Jak se liší proces náboru nových zaměstnanců u začínajících startupů a u scale-upů, a kde

V dnešním díle Growcastu jsme se podívali na téma segmenty – aneb jak si je správně vybrat a jak podle toho nastavit organizaci a procesy? Dozvíte se také, jaké jsou