ČLÁNKY

Vladislav Severa: Zpětná vazba od mentora někdy zabolí, ale je užitečná

Rozvoj lidí, natož celých firem, a jejich potenciálu je velká odpovědnost a spousta práce. To si velmi dobře uvědomují ve startupu LearnerOn, který vzdělávání usnadňuje. Zakladatel Vladislav Severa, jeden z letošních absolventů Ment2Grow, nám přiblížil fungování a plány své firmy a podělil se o to, co mu program přinesl. 

LearnerOn je platformou usnadňující rozvoj a vzdělávání zaměstnanců. Mohl byste ještě trochu přiblížit, čím se zabýváte?

LearnerOn se chce stát inteligentní samoobsluhou pro vzdělávající se, převážně pro zaměstnance, ale obecně pro dospělé lidi – máme i B2C verzi. Kromě funkcionality pro zaměstnance máme také hodně funkcí pro talentové leadery. Říkáme, že pro ně se LearnerOn stává „zbraní hromadného učení“, pokud si přejí ho takto využívat. Snažíme se vyhovět individuálním požadavkům na vzdělávání, proto agregujeme velké množství vzdělávacího obsahu (aktuálně zhruba půl milionu položek), jak placeného, tak dostupného zdarma. Dále se snažíme uživateli co nejvíce zjednodušit cestu k materiálům. Když už Netflix ví, co by se nám mohlo líbit, proč by i LearnerOn nemohl studujícím navrhnout, co by pro ně individuálně mohlo být dobré. Také od talentových leaderů hodně slýcháme, že jen menší procento jejich kolegů má aktivní zájem o vzdělávání, mnoho z nich často ani neví, že jejich firma nějaký vzdělávací systém nabízí. My se je snažíme do procesu vtáhnout, nabízíme jim vzájemné vzdělávání. Uživatelé mohou vytvářet individuální programy a následně je se svými kolegy sdílet a spolutvořit tak vzdělávající se organizaci.

Co bylo Vaší motivací přihlásit se do Ment2Grow? 

Na Ment2Grow jsem slyšel pozitivní ohlasy od svých známých, kteří se programu dříve účastnili. Jsem moc rád, že jsem se přihlásil.

Naplnil program Vaše očekávání a cíle?

Ano, byť jsem si ze začátku nedovedl představit, co všechno mi nakonec program nabídne, jsem příjemně překvapen.

Jedním z témat, která jste v době přihlášení do programu řešili, byl Business Development a také nastavení zpětné vazby od zákazníků. Věnoval jste se právě těmto tématům po čas mentoringu s Ivanou Čermákovou (Group T&D Business Partner ve společnosti Asahi Europe & International)? 

Je to tak. Ivana mi během našich mentoringových diskuzí nastavila několik užitečných zrcadel. Její zpětná vazba, a dokonce i názor jejích kolegů, které někdy přizvala, byly moc užitečné a nyní to reflektujeme v komunikaci s klienty nebo podle toho nastavujeme a prioritizujeme – a v některých případech také zjednodušujeme – naše features.

Jak schůzky s mentorkou probíhaly? Měli jste od začátku nastavenou strategii spolupráce, nebo jste řešili spíše ad-hoc témata? 

Bylo to ad-hoc 🙂 Vždy jsme si předem řekli, která témata chceme na schůzce řešit – ale společný jmenovatel vždy byl vjem uživatele nebo příjemce našeho řešení.

Co hodnotíte jako největší přínos mentoringu? Otevřelo Vám v některé oblasti toto propojení oči? 

Zpětnou vazbu, a to i tu nevyžádanou :). Když mentor vidí, že nám něco chybí nebo něco formulujeme nepřirozeně, nesmyslně, jeho zpětná vazba v daném okamžiku zabolí, ale je užitečná. Takže ano, otevřelo mi to oči, a ta určitá nemilosrdnost byla v jistých chvílích zapotřebí.

V rámci Pitch Night jste měl tři minuty na to představit zhruba sedmdesátce hostů Váš startup. Jaké bylo stát na pódiu před potenciálními partnery či klienty? A přinesl Vám tento event cenná propojení? 

Nestál jsem na pódiu naštěstí poprvé, ale nebyl jsem tak úplně připravený na tříminutový pitch. K těm třem minutám vedly hodiny práce a ořezávání. Z akce vzešly zajímavé kontakty.

Ment2Grow je programem orientovaným na networking a dává si za cíl propojit účastníky s potenciálními klienty, partnery a investory. Jednou z forem propojení je možnost využití seznamu kontaktů v Expert & network pool (ve kterém je kolem 140 odborníků z různých oblastí top managementu z korporací, experienced founderů, expertů na různá témata, kontaktů nápomocných při expanzi do zahraničí, pozn. red.). Jak jste tento pool využil pro LearnerOn? 

Možná jsem neoslovil tolik expertů, kolik bych mohl, ale v rámci poolu jsem se seznámil např. s Mariou Ursu (Head of HR ve společnosti Uber) nebo Danielem Frühaufem (Innovation & Co-creation Manager ve společnosti Ikea Group). Všechny tyto externí přispěvatele, nebo jak je nazvat, jsem oslovil a měl s nimi diskuzi, při které mě zajímalo, jak řeší ve svých firmách rozvoj talentů. Ačkoliv jsou to firmy, na jejichž velikost nemůže zatím LearnerOn aspirovat, řeší podobné věci.

Ment2Grow pomáhá B2B startupům s expanzí. Jaké jsou Vaše plány v této oblasti? 

Kromě toho, že v České republice rozvíjíme byznys development, kde díky našemu přirozenému prostředí a kontaktům není tak těžké dosáhnout schůzky se zajímavým potenciálním klientem, vydali jsme se i do zahraničí. A to způsobem generování digital leads, cestou, kterou jsme předtím diskutovali v rámci Ment2Grow, když jsme řešili digitální marketing či jak se vydat do zahraničí, aniž by tam člověk musel přestěhovat celou rodinu. Aktuálně experimentujeme v šesti evropských zemích.

Jak byste na závěr Ment2Grow zhodnotil? Jaký highlight si odnášíte?

Program má několik pilířů, jednak přenos know-how během odborných setkání, poté networking mezi startupy samotnými, který byl také moc užitečný, předali jsme si vzájemně rady a zkušenosti, a poté jsou zde ti externí experti. Nečekaně užitečný pro mě byl Speed Business Meeting, kde jsem se potkal s lidmi z firem, které jsem předtím neznal, a také s investory. Potkal jsem se tam s asi osmi lidmi a s pěti z nich jsem diskuzi rozvíjel na dalších schůzkách.

 

Autor: Tereza Bartošková

Dnešní díl Growcastu je pro všechny, kteří se sem tam ocitnou ve slepé uličce nebo jen chtějí růst o něco rychleji. Co trápí české startupy, jak jim s tím mohou

V čem se mentoři z Ment2Grow odlišují od ostatních? 🟢 Poslechněte si povídání naší šéfky Rivy a Martina Máry z programu DoToho! v podcastu Buduj značku o důležitosti vzdělávání podnikatelů