ČLÁNKY

Pavel Přikryl: Chceme přinášet formáty, které přispívají k rozvoji země a společnosti

Pavel je jedním ze zakladatelů Opera a v současné době udává směr celému projektu. Je renesančním člověkem, věnuje se různým aktivitám jak v profesním, tak osobním životě. V rozhovoru mimo jiné zhodnotil více jak šestileté fungování Opera a přiblížil jeho možné budoucí směřování.

Opero v listopadu zaznamenalo 6 let od svého otevření a nyní v lednu jsme to konečně oslavili. Jak sis narozeninovou party užil?

Moc. Konečně jsme po dlouhé době mohli pozvat všechny naše členy, partnery, kamarády, všechny, na kterých Opero stojí. Poslední narozeniny jsme slavili v roce 2019, další roky to situace neumožnila.

Jak vzpomínáš na začátky Opera? A přiblížil bys, jak vůbec vznikla myšlenka na založení byznys hubu?

V Praze nám chyběl prostor, který by umožňoval setkávání a práci, ale se zaměřením na seniornější komunitu. Místo v centru města, na úrovni a s dobrým servisem, které funguje na principu sdílené kanceláře a coworkingu. Zároveň tam byla myšlenka, že budeme fungovat jako společenské centrum, které tvoří nějaký obsah, formuje témata k diskuzi a vstupuje s nimi do veřejného prostoru. Za těch šest let se to pak samozřejmě ještě poměrně významně posunulo, navíc vznikly např. mentoringové programy a další věci.

Jak se ohlížíš za uplynulým rokem, ať už osobně, tak za Opero?

Trochu to protáhnu. Poslední tři roky byly pro Opero náročné, jelikož je to prostor založený na potkávání lidí a následném sdílení myšlenek a příležitostí. Což utrpělo zejména v pandemické době. Rok 2022 byl, doufejme, přechodovým rokem zpátky k tomu, co mám na Operu nejradši. Ale zároveň to byl také těžší rok zejména z ekonomického hlediska a kvůli dalším nejistotám. V mnohých ohledech jde ale o návrat do normálu, novou naději, jelikož spousta nových věcí vzniká, tudíž se vstupem do roku 2023 smýšlím pozitivně.

V čem tě tato šestiletá zkušenost nejvíce obohatila, co ses naučil? 

Strašně moc věcí. Myslím, že se nám za dobu fungování podařilo přitáhnout hodně lidí, a ujasnili jsme si, že chceme být „melting pot“ pro různé světy a komunity, že chceme být místem, kde se diskutují otázky důležité pro rozvoj naší země, a to napříč různými sektory, jako byznys, státní, akademická i občanská sféra. Podařilo se nám navázat různé spolupráce se spoustou partnerů, poznal jsem stovky zajímavých lidí a slyšel stovky zajímavých myšlenek a informací. Je to pro mě velká inspirace a nabíjí mě to.

Prozradíš, co pro tebe bylo za dobu existence Opera největší výzvou?

Budu se opakovat, ale bylo to to období tří let, u kterého nikdo nevěděl, jestli bude trvat měsíce, nebo roky. Byla to kontinuální výzva přinášející únavu. Na konci roku 2019 jsme měli vymyšlených hodně věcí, dost z nich spadlo kvůli situaci do šuplíku či rovnou pod stůl, což je škoda. Přesto, že to více vzalo, než dalo, některé nové věci to přineslo.

Obsahovými akcemi, které Opero pořádá, a další náplní (např. programy), směřuje k vizi tzv. moderního Česka. Mohl bys to přiblížit? Na jaká témata by ses rád do budoucna zaměřil, jaké akce jsou v plánu?

Naše činnost se dá rozdělit do několika pilířů. Jednak jsme místo, kde se dá potkávat a pracovat, profesionální a příjemné zázemí v centru Prahy. Potom je ta obsahová a programová činnost. Nad tím vším je komunita, respektive propojování. Konkrétně k tomu obsahu – jsme tu proto, abychom diskutovali o budoucnosti, ne o minulosti. Moderní Česko zní hodně nacionalisticky, ale myslíme tím nejen ČR a Prahu, ale obecně budoucnost lidstva, Evropy… Chceme přinášet formáty, které přispívají k rozvoji země a společnosti, a to převážně v byznysu (témata jako ESG, klimatická změna nebo tzv. 2. ekonomická transformace), ale také vzdělávání, vědě, digitalizaci… vše souvisí se vším. Z konkrétních akcí v budoucnu plánujeme např. třetí ročník konference FutureEdu či další setkání v rámci série Společnost 4.0.

Stojíš i za mentoringovými programy DoToho! a Ment2Grow. Jak bys zhodnotil jejich dosavadní fungování? Přiblížil bys nějaké plány třeba na letošní rok?

Co se týče Ment2Grow, aktuálně běží jeho pátý ročník, druhý čistě pod křídly Opera. Chceme pomoci rostoucím a nadějným B2B startupům v jejich růstu, zejména tím, že jim umožníme se napojit na potenciální partnery, klienty a investory, a to jak v ČR, tak v zahraničí (více informací o programu Ment2Grow se dozvíte např. v tomto článku). Poslední vývoj hodnotím pozitivně, přibrali jsme spoustu partnerů (úzce na programu spolupracujeme s komunitou Czech Founders, ale také korporátními partnery, jako je T-Mobile, Google nebo Česká spořitelna) a každým rokem rozvíjíme i nabídku akcí, připravujeme vlastní podcast apod. Naší misí je pomoct ideálně celému ekosystému, aby zde vznikaly špičkové firmy, a myslím si, že Česko má našlápnuto k tomu být jedním z evropských technologických center.

Tento obrázek nemá žádný popisek
Pavel Přikryl a Riva Karo (Ment2Grow)

Program DoToho! vznikl na popud dopadů covidové krize, chtěli jsme pomoci zasaženým podnikům restrukturovat jejich byznys, najít novou strategii. To se jednoznačně u stovek firem povedlo. U toho jsme ale zároveň zjistili, že potřeba vzdělávat se v byznysových tématech je dlouhodobá a mnoho příležitostí podnikatelé v této oblasti nemají. Podnikatel, pokud chce být dlouhodobě úspěšný, se neustále potřebuje udržovat v obraze. Měl by se několikrát za svou kariéru „vrátit do školy“. Žádná taková ale neexistuje, a na základě toho vznikla dlouhodobá vize, že z DoToho! chceme udělat celoživotní byznys univerzitu pro SME segment, platformu, kam se mohou majitelé firem opakovaně vracet a získávat know-how a inspiraci. Mezi podnikateli tohoto typu bychom chtěli budovat kulturu toho, že vzdělávání je potřeba, že je normální mezi sebou sdílet informace, což přispívá k rozvoji všech stran. Další podstatnou věcí je digitalizace, posunutí firem do digitálního světa, to je teď naše asi největší téma. Teď jsme začali psát další kapitolu se vstupem do programu Strive Czechia, který má přispět právě k digitalizaci mikro a malých podniků. My hrajeme roli těch, kteří v této iniciativě zajišťují vzdělávání podnikatelů. Naším cílem je v nadcházejících třech letech zvýšit kapacitu DoToho! pětkrát, rozvinout celorepublikovou působnost a postavit se na vlastní nohy – nebýt závislí na sponzorech a grantech.

Věnuješ se také finanční podpoře startupů. Kam by podle tebe jako investora podnikatelé a startupy měli mířit, kde jsou pro ně aktuálně příležitosti a na co zaměřený startup/malý podnik na české scéně chybí?

Jsem úzce zaměřený investor, investuji jen do technologických startupů. Nejsem úplně investiční poradce, ale myslím si, že potenciál má např. byznys vznikající okolo Green Dealu a všeho, co s tím souvisí (energetika, zemědělství). Mimochodem je škoda, že v této oblasti jsme jako ČR trochu zaspali.

Napsal jsi např. knihu o americké politice, vyučoval na univerzitě, s organizací Člověk v tísni působil přes rok na misi v Afghánistánu a na několika krátkodobých misích, zároveň jsi působil dlouhá léta v management consultingu… Čerpáš z těchto zkušeností při svém nynějším pracovním působení či životě obecně?

V krátkosti – určitě ano. Věnoval jsem se různým věcem, takže jsem širokospektrální, mám rád od všeho kousek, což se možná trochu zračí i v Operu. A taky mám samozřejmě ze všech těch oblastí kontakty, což se hodí.

Čemu se dále věnuješ ve volném čase?

Zase je to jak vždycky se mnou – dělám toho hodně, nic pořádně. 🙂 Ze sportu asi nejvíc lezu po stěnách, dále hraju squash, lyžuju, snowboarduju, jezdím na kole… rád chodím do přírody. Rád si zahraju na kytaru u táboráku, či na housle Rybovku v kostele. Věnuju se také občanským aktivitám, angažuju se např. v nadaci Open Society Fund, v různých mentoringových programech…

Jakou máš nejhezčí vzpomínku související s Operem?

Tento obrázek nemá žádný popisek
Pavel Přikryl a Hana Kučerová (CEO Opero)

Jako první se mi vybavily výlety s naším skvělým týmem, který hodně drží u sebe nejen pracovně, ale i lidsky. Takže spolu docela dost času trávíme i mimo práci a občas se nám lidi diví, že spolu jedeme třeba na týdenní rekreaci. Vzpomínám na naše trekování po horách, ať už na Korsice, ve Slovinsku, nebo Rakousku, na to, jak si tam šlapeme a máme zábavu – o tom ten život taky je.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Tereza Bartošková

Kdy s oslovováním investora začít, koho oslovit, jak se na vyjednávání připravit a postavit neodolatelný pitch deck, a na co se investoři vždy dívají? To a mnohem víc v dnešním

  Po uplynutí dalšího ročníku Ment2Grow nás těší sledovat, jak se jednotliví účastníci posunuli. Jedním z nich je spoluautorka řešení WisePorter Lenka Michalská. V rozhovoru s ní se dozvíte, jak