ČLÁNKY

Mentoringový program Ment2Grow pomáhá startupům do světa

Pro startupy v B2B segmentu je mnohdy těžké rozšířit síť partnerů, klientů a investorů a dostat svůj produkt do světa. S tím jim pomáhá mentoringový program Ment2Grow, který má za sebou úspěšný čtvrtý ročník, tentokrát pod taktovkou Opera.

Program Ment2Grow vznikl v roce 2018 pod křídly Britské obchodní komory. Letos převzalo Opero, které stálo již u jeho vzniku, program plně pod svá křídla. Během osmi měsíců dostávají do něj zapojené startupy příležitost k získání a výměně know-how – vedle individuálního mentoringu a networkingových akcí se mohou účastnit řady workshopů a diskusí s odborníky nejen na téma obchodu a expanze.

Tento obrázek nemá žádný popisek

Program je hodně výběrový a je určený pouze pro B2B startupy, což dává možnosti sdílení a přípravy obsahu jen pro ně. Všechny jsou ve specifické fázi, kdy mají produkt, platící zákazníky a už buď v zahraničí působí, nebo mají k expanzi nakročeno,“ uvádí Pavel Přikryl, spoluzakladatel Opera a Ment2Grow.

Mezi organizátory a partnery patří vedle Opera také hlavní město Praha, Google, největší česká nezávislá organizace zakladatelů startupů Czech Founders v čele s Vítkem Horkým a Davidem Šiškou, organizace zastřešující ekosystém firem zabývajících se umělou inteligencí prg.ai nebo Pražský inovační institut.

Tento obrázek nemá žádný popisek

V čele Ment2Grow stojí manažerka Riva Karo(Opero), která pečuje o komunitu, řídí program a jeho aktivity, spolu s týmem Executive Board Members. Na organizaci a rozvoji programu se dále aktivně podílí Lenka Kučerová z prg.ai, která je průkopnicí české startupové scény, silnou networkingovou větev má program díky Evě Shaw, partnerce v August Leadership, nejen marketingové knowhow účastníkům předává Lukáš Foglar, Co-founder LutherOne, a mnoho skvěle padnoucích mentoringových fitů zajistil David Šiška, spoluzakladatel Czech Founders a Partner v Purpose Ventures. Strategické směřování programu má v rukou také Advisory Board, který skýtá zkušené zakladatele startupů, jako je Vít Horký z Brand Embassy, či top manažery korporací, jako je Petr Šmíd z Googlu, šéf české i slovenské odnože TMobilu José Perdomo Lorenzo nebo Rebecca Grattan z Avastu.

V plné režii Opera program prošel různými změnami. V první řadě získal vlastní vizuální identitu – logo a webové stránky. „Druhou, pro nás důležitější věcí, bylo rozšíření základny partnerů,“ přibližuje programová manažerka Riva Karo.„Ment2Grow má za cíl pomoci startupům především s expanzí, a k tomu jsou partneři potřeba. K zakládající Britské obchodní komoře a pokračující British Embassy tak přibyly Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Česko-izraelská obchodní komora a Česko-taiwanská obchodní komora.“

Tento obrázek nemá žádný popisek

Letošního čtvrtého ročníku se zúčastnilo 19 startupů.„Hlásilo se jich tak 46, což mě moc těší. Všechny přihlášky byly skvělé. Nakonec jsme vybrali 19 startupů, které spolu vytvořily ideální skupinu,“ vzpomíná Riva a zmiňuje, že kapacitu zvyšovat pravděpodobně neplánují. „V tomto počtu se to hezky osvědčilo a zachovali jsme individuální přístup, který má obrovský smysl.“

Na základě problémů, které startupy řeší, a cílů, které mají nastavené, jim organizátoři programu individuálně přiřadí mentora. „Největší sadou problémů, se kterými program zúčastněným startupům pomáhá, je obchod, expanze do zahraničí a financování. Vedle volby mentora podle toho vytváříme další možnosti k networkingu, vzájemnému sdílení zkušeností a získávání kontaktů na potenciální partnery, klienty a investory,“ přibližuje Pavel.

Tento obrázek nemá žádný popisek

Networking je důležitou složkou Ment2Grow. „Věnujeme se mu v několika oblastech: Vybudovali jsme expertní pool se zhruba 140 kontakty, se kterými startupy propojujeme,“ říká Riva.„Osobní networking probíhá na více úrovních – mezi účastníky nebo s lidmi zvenku. Dále pořádáme Pitch Night, při které startupy během tří minut představují, čemu se věnují. Letos jsme mohli být po dlouhé době offline v Operu, takže jednotliví mluvčí měli možnost si stoupnout na pódium před zhruba 70 hostů ze širokého byznysového spektra.“ Výstupy byly proloženy několika řečníky – zúčastnil se např. Petr Šmíd z Googlu, který je partnerem celého programu.

Tento obrázek nemá žádný popisek

Seznamování probíhá i v rámci řízeného Speed Business Meetingu. „Startupisté se letos potkaly se zhruba 20 hosty z korporátu, s investory či zkušenějšími foundry. Akce měla skvělé ohlasy. I introvertní lidé při ní efektivně nasbírají důležité kontakty,“ rekapituluje Riva. „Třetí větví networkingu je ta zahraniční. Pořádali jsme business trip do Londýna, kterého se zúčastnily startupy, které by chtěly expandovat do Británie. Ve spolupráci s British Embassy jsme jim připravily skvělý program.“ Mezinárodní aspekt programu a s ním související zahraniční cesty by chtěli do budoucna posílit.

Pokud Vás program zaujal, podnikáte v B2B segmentu a chcete expandovat, neváhejte svůj startup přihlásit do pátého běhu Ment2Grow, který startuje v říjnu. Přihlašování bude spuštěno v září. Mezitím sledujte dění v Operu, ať Vám nic neunikne. Samotný program Vám přiblíží i rozhovory s vybranými účastníky, které připravujeme.

 

Autor: Tereza Bartošková

Co trápí české startupy, jak jim s tím mohou pomoci akcelerátory, inkubátory a další programy? Podle čeho si správný akcelerátor vybrat? Co startup v akcelerátoru čeká a kam ho to

Dnešní díl Growcastu je pro všechny, kteří se sem tam ocitnou ve slepé uličce nebo jen chtějí růst o něco rychleji. Co trápí české startupy, jak jim s tím mohou

cs_CZCzech