ČLÁNKY

Lenka Michalská: Ze získaných kontaktů žiju dodnes. Moje očekávání od Ment2Grow se naplnila na 120 procent

 

Po uplynutí dalšího ročníku Ment2Grow nás těší sledovat, jak se jednotliví účastníci posunuli. Jedním z nich je spoluautorka řešení WisePorter Lenka Michalská. V rozhovoru s ní se dozvíte, jak jí pomohl mentoring od Lukáše Foglara či v čem pro ni byly přínosné jednotlivé programové akce, jako třeba cesta do Londýna, která se konala díky našemu partnerství s British Embassy.

Mohla byste pro začátek představit WisePorter?

WisePorter spadá pod OpenWise a je určený pro správu produktů moderním způsobem. Každá firma dnes něco prodává nebo nakupuje. WisePorter je software, ve kterém svoji produktovou nabídku může upravovat, definovat parametry produktů, vkládat obrázky a texty. Software podporuje i jednoduché a automatizované napojení na okolní trh, tedy na dodavatele, se kterými firma spolupracuje, a na prodejní kanály, přes které zboží nabízí.

Zjednodušeně děláme dashboard pro produktového manažera, ve kterém může na jednom místě řešit všechnu svoji denní agendu.

A přiblížila byste svou roli ve startupu? 

Jsem jedním ze tří spoluzakladatelů a mám na starost vše, co se týká byznys developmentu. Hledám klienty, definuji produkt… Další dva zakladatelé jsou technicky orientovaní. Jeden řeší architekturu WisePorteru, druhý hlavně projekty pro naše zákazníky.

Co jste si od přihlášení do Ment2Grow slibovali? Kam jste chtěli Váš startup posunout? 

Už předtím jsme se zúčastnili jiného akcelerátoru a hodně nás to posunulo. Ten předchozí byl zaměřený víc na ranné fáze firmy, definici produktu, cílové skupiny, go-to-market strategie. Tyhle začátky už teď máme za sebou, máme první velké zákazníky na českém trhu a řešíme expanzi do zahraničí a škálování. Program Ment2Grow mě zaujal právě tím, že se zaměřuje na tuto růstovou fázi.

Hlavní cíl, se kterým jsme do programu šli, byla pomoc s přechodem od individuálního prodeje ke content marketingu, k systematické práci se sales funnelem a celkově všechna podobná témata, ve kterých my ajťáci nejsme moc doma.

A ambicí bylo i to, že díky programu získám zahraniční kontakty, protože silný network je jedna z největších předností Ment2Grow.

Naplnily se Vaše očekávání a cíle?

Asi na 120 %.

Program Ment2Grow, jak už sám název napovídá, je mimo jiné o mentoringu. Vy máte za sebou několikaměsíční spolupráci s mentorem Lukášem Foglarem (Co-founder LutherOne). Hodnotíte toto propojení jako dobrý match? 

S Lukášem jsme se potkali jako dva protipóly. Já mám na všechno pravidla, plán, šablony a on je markeťák, který mi ukázal tu jeho stranu, která mi chyběla. Občas bylo zábavné sledovat, jak na stejnou věc koukáme úplně jinak. Spolupráce s ním mi dala hodně.

Co Vám partnerství s Lukášem přineslo a jak Vaše spolupráce probíhala? 

Na první schůzce mi řekl, že nemám formulovanou vizi a přiměl mě si ji pojmenovat. V momentě, kdy jsem si účel toho, co děláme, definovala, to dost zjednodušilo i debaty ve firmě. Měla jsem možnost se hodně inspirovat tím, jak to chodí u něj v LutherOne, a to nám, myslím, ušetřilo dost času.

Během programu jste se Vy a Vaši kolegové zúčastnili různých workshopů. Jaký pro Vás měly při zpětném ohlédnutí přínos?

Workshopy byly z různých oblastí – některé byly zaměřené na budování firmy, ochranu know-how a duševního vlastnictví, ty pro mě byly hodně užitečné, protože je to pro mě úplně nové. Hodně prostoru se věnovalo i content marketingu a sociálním sítím – na takové workshopy jsem zvala hlavně kolegy, protože to padá více do jejich role. Byli velmi spokojení.

V rámci Pitch Night jste měla tři minuty na to představit zhruba sedmdesátce hostů Váš startup. Jaké bylo stát na pódiu před potenciálními partnery či klienty? 

Bylo to moje poprvé s mikrofonem a anglicky. Od té doby jsem podobný výstup absolvovala ještě třikrát, to už bylo výrazně snazší.

Jednou z dalších aktivit byl Speed Business Meeting, kde jste se během necelých dvou hodin potkala s asi dvaceti hosty z korporátního a investorského prostředí. Získala jste díky této akci užitečná propojení? 

Určitě. Se třemi investory jsme v kontaktu i nadále. Z networkingu vzešel také obchodní partner. Jsem ráda, že jsem se zúčastnila.

V rámci programu jste se díky jednomu z našich partnerů – British Embassy – vydala spolu s ostatními účastníky na cestu do Londýna. Co jste během této cesty zažili? 

Networking od Opera mi dal nejvíc v tom, že jsem zjistila, jakou cestou se dát při shánění zahraničních kontaktů. Zejména v Londýně se nám věnovali intenzivně. Během dvou dnů nám vysvětlili, jak si tam založit zastoupení, najít místo pro práci nebo kancelář, jak získat povolení pro podnikání v UK, jaká je legislativa okolo, jak na průzkum tamního trhu apod. Pro mě bylo nejhodnotnější, že jsem to nemusela objevovat sama. Dodnes ze získaných kontaktů žiju.

Jak byste na závěr Ment2Grow zhodnotila?

Jak jsem říkala, každá firma si prochází fázemi, které jsou relativně škatulkovatelné. Ment2Grow mi přijde ideální pro firmy, které mají definovaný produkt a začínají růst. Probíraná témata přesně sedí na to, co firma v danou chvíli řeší, a pomoc je velmi aktivní a praktická.

  To, že je mentoring o vzájemném obohacování a spolupráci, bylo znát i při rozhovoru s Michalem Čížkem, spoluzakladatelem a CEO startupu GoodAccess, a Karlem Oblukem, Partnerem ve fondu Evolution

Kdy s oslovováním investora začít, koho oslovit, jak se na vyjednávání připravit a postavit neodolatelný pitch deck, a na co se investoři vždy dívají? To a mnohem víc v dnešním

cs_CZCzech